Klimat województwa zachodniopomorskiego stanowi wyzwanie dla winiarzy, ale pozwala tworzyć oryginalne i eleganckie wina. Miejscowe winnice zaczynają zdobywać swoją własną, rozpoznawalną tożsamość.
Pierwsze wzmianki o uprawach winorośli na terenach dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego pochodzą z XIII wieku. Dzisiaj region powoli wraca do swoich winiarskich tradycji – głównie za sprawą determinacji lokalnych winiarzy i zauważalnych zmian klimatu. Winnice z odmianami rodzimymi i hybrydowymi zaczęły pojawiać się w okolicach Szczecina, Koszalina i Stargardu.
Terroir regionu jest zdominowane przez piaski oraz gliny. Panuje tu chłodny, morski klimat. Bliskość Morza Bałtyckiego, z jego chłodzącym wpływem oraz dużą wilgotnością powietrza, zmusza winiarzy do stosowania innowacyjnych metod uprawy i zabezpieczenia winorośli. Tutejsze warunki, choć wymagające, pozwalają na uzyskanie wyjątkowych win.
W Zachodniopomorskiem częściej uprawia się odmiany hybrydowe, takie jak solaris, hibernal i regent, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych. Nierzadko można też spotkać te najbardziej wymagające odmiany, jak chociażby pinot noir. Białe wina z tego regionu wyróżniają się lekkimi nutami kwiatowymi, agrestu i cytrusów, natomiast czerwone mają delikatniejszy profil, często z akcentami wiśni i śliwki.
Rozwój enoturystyki w Zachodniopomorskiem przyciąga odwiedzających nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Choć Zachodniopomorskie wciąż znajduje się na winiarskiej mapie Polski w początkowej fazie rozwoju, miejscowe wina zyskują coraz większe uznanie.