Apelacja o powierzchni 36,000 ha, położona pomiędzy Adriatykiem a górskimi masywami Gran Sasso i Majella, determinuje charakter klimatu charakterystycznymi głębokimi zmianami temperatur pomiędzy dniem a nocą. Większość terytorium pod uprawy to śródlądowy region górski z klimatem kontynentalnym (65%), natomiast reszta to obszar przybrzeżny, o zdecydowanie większej łagodności.
Region ten od wieków zaangażowany jest w uprawę winorośli, o której wspominał sam Owidiusz. Rozwinął się on znacząco, zwłaszcza w dobie renesansu i tuż po zjednoczeniu Włoch. Niemniej jednak, kluczowym okresem dla rozpoznawalności Abruzji pod względem winiarskim było ostatnie pół wieku, które uczyniło montepulciano niewątpliwym królem pośród odmian. Szczep ten, obecny co najmniej od XVIII wieku w Abruzji, zajmuje ponad połowę obszaru apelacji i wciąż zwiększa swoją powierzchnię, obecnie obejmując ponad 17,000 ha. Na drugim miejscu jest odmiana biała trebbiano, zajmująca obszar 14,000 ha.
Abruzja to w znacznej mierze (3/4) domena wielkich spółdzielni, których jest ponad 40. Co w połączeniu z większymi rodzinnymi winnicami, daje około 160 producentów.