Województwo dolnośląskie ma bogatą i długą tradycję winiarską – sięga aż średniowiecza! Dziś jest jednym z najbardziej rozwijających się regionów winiarskich w kraju. Ma zróżnicowany teren i umiarkowany klimat, które tworzą odpowiednie warunki do uprawy winorośli.
Dolny Śląsk obejmuje obszary o dużej różnorodności geograficznej: od Niziny Śląskiej po Sudety. Historia winiarstwa na tych terenach rozpoczęła się już w średniowieczu. To wtedy klasztory i dwory zaczęły zakładać winnice, korzystając z przyjaznego klimatu oraz wapiennych gleb wokół Wrocławia i Ślęży. Mimo że tradycje uprawy winorośli uległy osłabieniu w XX wieku, na początku XXI wieku region przeżył renesans winiarstwa, co doprowadziło do powstania wielu nowych winnic i rozwoju lokalnych inicjatyw promujących wino dolnośląskie. Dziś w województwie dolnośląskim winorośl uprawia się na obszarze prawie 80 ha.
Terroir Dolnego Śląska charakteryzuje się bogatymi w minerały, wapiennymi oraz lessowymi glebami, które nadają wina wyrazistości. Region korzysta z łagodnego klimatu, ciepłych dni oraz chłodnych nocy, co pozwala winogronom na zachowanie równowagi między słodyczą a kwasowością. Winnice Dolnego Śląska rozciągają się głównie na południu województwa, gdzie pagórkowate tereny sprzyjają ochronie przed zimnymi wiatrami.
W dolnośląskich winnicach uprawiane są zarówno szczepy białe (riesling, solaris, chardonnay), jak i czerwone (m.in. rondo i regent). Lekkie, świeże białe wina charakteryzują się nutami zielonego jabłka i cytrusów, natomiast czerwienie oferują subtelne aromaty ciemnych owoców i przypraw, przy zachowaniu przyjemnej kwasowości.
Dynamicznie rozwijający się sektor winiarski w Dolnośląskiem obejmuje nie tylko produkcję, ale także enoturystykę, która przyciąga miłośników wina. Wina dolnośląskie stają się coraz bardziej popularnym wyborem zarówno dla koneserów, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z polskim winem.