Region winny Priorat, znajdujący się w sercu Katalonii w Hiszpanii, jest jednym z najbardziej prestiżowych i unikalnych obszarów winiarskich na świecie, znanym ze swojej wyjątkowej klasyfikacji jako Denominación de Origen Qualificada (DOQ).
Priorat to niewielki, górzysty region w prowincji Tarragona. Od północy region ogranicza masyw górski Montsant, od zachodu pasmo górskie La Figuera, od wschodu pasmo górskie Molló, a od południa terytorium otwiera się wzdłuż biegu rzeki Siurana, która płynie w kierunku rzeki Ebro. Rzeka Siurana i jej dopływy stanowią główną arterię geograficzną tego obszaru i tworzą szereg dolin i małych równin, również dzięki złożonej geologii gór i zboczy.
Kwalifikowana Nazwa Pochodzenia Priorat obejmuje powierzchnię 2196 hektarów winorośli, które uprawia 511 winiarzy. Administracyjnie do DOCa Priorat należy 9 gmin. Kraina o bogatej historii z miejscem o nazwie Cartoixa d'Scala Dei, które stanowi historyczną kolebkę win i uprawy winorośli w Priorat. W XII wieku kartuzi przywieźli z Prowansji wiedzę i techniki potrzebne do rozwoju uprawy winorośli, która mocno się zakorzeniła i ewoluowała na przestrzeni wieków. Wiele winnic uprawianych jest na stromych, tarasowych zboczach na wysokościach od 100 do 750 m n.p.m. i nachyleniu sięgającemu czasem 60%.
Główne odmiany tutejszych winorośli to garnacha i cariñena. Stanowią one podstawę dla większości czerwonych win z regionu. Słyną z intensywnych aromatów ciemnych owoców, złożonych nut mineralnych i dobrze zintegrowanych tanin, które razem tworzą głębokie, pełne i długowieczne wina.