Pomerol AP jest obecnie jednym z najbardziej renomowanych obszarów uprawy winorośli na świecie. Jego wielkość, charakter produkowanego wina, bogactwo merlotów i specyficzne cechy terroir gwarantują, że o Pomerolu niełatwo jest zapomnieć.
Crasse de fer – tak Francuzi mówią na glebę, którą porastają winorośla z apelacji Pomerol. Na powierzchni niemal 800 hektarów żwirowo-piaszczysta powierzchnia miesza się z gliną i wysoką zawartością tlenku żelaza. Taka mieszanka nadaje winom bardzo charakterystyczny styl, który wielu kojarzy się z… truflami.
Historia winiarska na tych bordoskich ziemiach zaczęła się wieki temu, już za czasów cywilizacji rzymskiej. Nowoczesnego kształtu apelacja zaczęła nabierać w połowie XVIII wieku. Uprawy szybko się rozwijały i niecałe 100 lat później zagraniczne statki wypływały z tutejszym winem nawet za ocean. Niestety, postęp zatrzymała epidemia filoksery. Winiarze z Pomerol AP nie dali jednak za wygraną i odbudowali swoje winnice. Nowego ducha w wina z Pomerol AP tchnęło także przybycie nowych rodzin w okresie międzywojennym i po 1945 roku, głównie z regionu Corrèze we Francji i Belgii.
Dziś Pomerol AP znany jest z merlotów o jedwabistych taninach, fiołkowych niuansach z mięsisto-czekoladowymi nutami przybywającymi z wiekiem. Bo, trzeba widzieć, tutejsze wina mają duży potencjał starzenia – nawet do 30 lat! Wszystkie wina z Pomerol AP są wyrafinowane, intensywne i niezwykle zmysłowe.
W regionie rosną przede wszystkim dwie odmiany: merlot właśnie (ok. 85%) i cabernet franc (ok. 15%). Jak podają statystyki, w Pomerol AP wino produkuje 135 winnic. Średnia wielkość winnicy to tylko 5,8 hektara!